Nadwaga i otyłość należą do najpowszechniejszych obecnie chorób cywilizacyjnych. Naukowcy mówią o epidemii i szacują, że za dziesięć lat 800 mln osób na świecie będzie dotkniętych otyłością, a 1,7 mld osób będzie miało nadwagę.

Przyczyny nadwagi i otyłości

Za najczęstsze przyczyny nadwagi uważa się złe nawyki żywieniowe, przy równoczesnym braku aktywności fizycznej, czynniki fizjologiczne, a także genetykę. Coraz częściej zauważa się również, że problemy nadwagi i otyłości mają podłoże psychiczne i emocjonalne.

Według teorii psychobiologicznych czynniki emocjonalne i psychiczne są główną przyczyną wszystkich chorób. Życie w ciągłym stresie powoduje napięcie w ciele na bardzo głębokim poziomie. Mózg, utrzymując ciało w nieustannej gotowości do walki lub ucieczki (podstawowe mechanizmy biologiczne), „wyłącza” peryferyjne układy, które w danym momencie nie mają decydującego znaczenia dla naszego przeżycia. Jednym z nich jest układ immunologiczny.

Stres powoduje na ogół zwiększoną potrzebę jedzenia. Mówiąc językiem potocznym – „zajadamy” problemy. Chęć jedzenia nie wynika wówczas z rzeczywistej potrzeby organizmu, ale powstaje na poziomie umysłu. W tym przypadku dodatkowym problemem jest dostarczanie organizmowi zbyt dużej ilości cukru.

Sposoby leczenia nadwagi

Konwencjonalne sposoby leczenia nadwagi niestety rzadko się sprawdzają. Stosowanie przez osoby z nadwagą kolejnych diet nie tylko nie pomaga, ale często szkodzi. Efekt jojo jest powszechny. To powoduje pogłębianie problemu na poziomie psychicznym i emocjonalnym.

Osoby z nadwagą zwykle mają niskie poczucie własnej wartości, nie akceptują siebie, a odstępstwa od zalecanych diet kończą się dla nich jeszcze większym stresem i poczuciem winy.

Walka z nadwagą prowadzi nierzadko do chorób zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia, ortoreksja – czytaj więcej).

Metody psychobiologiczne, które stosujemy (Recall Healing – Totalna Biologia), dają nam możliwość dotarcia do emocjonalnych źródeł nadwagi. EFT i WHH to z kolei narzędzia, które pozwalają te źródła skutecznie leczyć.

Praca z nadwagą polega m.in. na szybkim i skutecznym eliminowaniu szkodliwych nawyków żywieniowych (leczymy uzależnienie od słodyczy i innych niezdrowych dla naszego organizmu pokarmów), wzmacniamy poczucie własnej wartości, pracujemy nad akceptacją siebie.

Jest to szczególnie istotne, ponieważ według badań dr. Gilberta Renauda i dr. Clauda Sabbaha, brak akceptacji swojego wyglądu całkowicie blokuje możliwość pozbycia się nadwagi. Wynika to z faktu, że każde spojrzenie w lustro czy szybę wystawową od nowa aktywuje głębokie źródło problemu. Diagnozujemy i leczymy również inne, indywidualne przyczyny psychiczne i emocjonalne.

Zapraszamy na bezpłatne 20-minutowe konsultacje psychobiologiczne oraz na sesje indywidualne i warsztaty.

[maxbutton id=”3″]